Kurs maturalny z chemii rozszerzonej
Kurs maturalny z chemii rozszerzonej
Kurs maturalny z chemii rozszerzonej
Kurs maturalny z chemii rozszerzonej

RODO

Polityka Plików Cookies

Polityka prywatności

Regulamin kursów

O MNIE

WARTO PRZECZYTAĆ

© 2023 OXY - usługi edukacyjne. Wszystkie prawa zastrzeżone.

696 465 346

Kurs maturalny z chemii rozszerzonej

Strona główna

 COVID - 19 informacje

23 września 2021

Chemia obecnie należy do dodatkowych przedmiotów na egzaminie maturalnym. Z mojego wieloletniego doświadczenia wynika, że nawet wtedy, gdy uczniowie uczęszczają do klas o profilu biologiczno-chemicznym lub matematyczno-chemicznym, a chemię wybierają dobrowolnie, to na początku mają wiele pytań typu: 

 

Czy uda mi się opanować cały materiał na czas? Czy potrafię poprawnie argumentować i wyciągać odpowiednie wnioski z obserwacji? Czy potrafię poprawnie projektować doświadczenia chemiczne, interpretować wyniki? Czy dobrze zdam maturę z chemii?

 

Zastanówmy się zatem, jak najlepiej przygotować się do matury z chemii. Oto kilka moich rad:

 

Zapoznajmy się z procedurami

Nie da się ukryć, że czas i stres działają na naszą niekorzyść. Nawet, gdy dobrze znamy materiał, na egzaminie możemy poczuć pustkę w głowie. Dotyczy to nie tylko matury, choć właśnie ten egzamin wielu z nas wspomina jako jedno z najbardziej stresujących wydarzeń w życiu. Warto zatem wcześniej zaznajomić się z przebiegiem oraz formą egzaminu, by w ten sposób zminimalizować stres.

Systematycznie pracujemy w domu

To podstawa! Pamiętajmy, że dobry nauczyciel to przewodnik, nie czarodziej! Nawet najlepszy korepetytor nie zagwarantuje dobrze zdanej matury z chemii bez Naszego zaangażowania i samodzielnej pracy w domu. Tu przypomina mi się pewien cytat: „Nauczyciel powinien dziecku dostarczyć kwiatów, z których by miód wysysało, ale nie powinien dla niego tego miodu robić – W. Puślecki”. 

Praca w domu to podstawa sukcesu, ale niestety wielu z nas jej nie docenia! Jej celem jest nie tylko utrwalenie, rozszerzenie i pogłębienie naszej wiedzy, ale przede wszystkim wdrożenie do samodzielności w posługiwaniu się tą wiedzą. Na egzaminie maturalnym z rozszerzonej chemii to bardzo ważna umiejętność. Próbujmy swoich sił w codziennych, systematycznych działaniach! Bo tylko wtedy będziemy mieli poczucie, że nie tylko więcej wiemy czy lepiej rozumiemy dany materiał, ale przede wszystkim nauka staje się dla Nas coraz łatwiejsza i przyjemniejsza. Czy nie to w tym chodzi? 

 

Realnie oceniamy swoje możliwości

Nie zakładajmy z góry, że zdążymy przerobić dwa czy trzy działy w tydzień, bo to nie realne. Planujmy Naszą pracę z tygodnia na tydzień! I najważniejsze, nie odkładajmy nauki na ferie, święta itp. wolne dni! Ten czas lepiej miło spędźmy z rodziną czy przyjaciółmi, wyjedźmy gdzieś czy po prostu wyśpijmy się - jednym słowem naładujmy baterię.

 

Samodzielne rozwiązujmy arkusze maturalne 

Nie bez powodu nauczyciele prowadzący kursy maturalne w dużej mierze skupiają się na rozwiązywaniu z uczniami arkuszy z poprzednich lat. Po pierwsze, jeśli wiemy, czego możemy się spodziewać, Nasz stres będzie mniejszy. Po drugie, jeśli wiemy, ile czasu wymaga rozwiązywanie poszczególnych rodzajów zadań, lepiej rozplanujemy sobie czas, jaki mamy do dyspozycji na egzaminie. Dlatego w OXY macie zapewniony stały dostęp do arkuszy maturalnych oraz wielu innych materiałów edukacyjnych przeznaczonych do samodzielnej pracy. 

 

Korzystajmy z pomocy 

Jak już wspomniałam, Nasza samodzielna praca, to podstawa sukcesu. Jednak, aby była ona maksymalnie efektywna, powinna być odpowiednio ukierunkowana. 

Jak rozumieć ukierunkowanie? Są to praktyczne odpowiedzi na pytania typu: W jaki sposób pracować? W jakiej kolejności ? Z jakich materiałów korzystać? W jaki sposób kontrolować swój stan wiedzy? W internecie możemy znaleźć wiele opracowań i porad na ten temat. Jednak w  przypadku problematycznych zagadnień zdecydowanie przyda nam się pomoc kompetentnej osoby. Co więcej, uczniowie często czują się znacznie bardziej zmotywowani do podejmowania działań, jeśli mogą z kimś skonsultować wątpliwości i omówić postępy. Jeśli zdecydowaliście się zdobywać wiedzę z chemii wspólnie Z OXY pamiętajcie, że merytoryczne wsparcie zapewniam wszystkim swoim kursantom już od pierwszych zajęć.  

Pozdrawiam :)

                                                                                                                  dr inż. Sylwia Małgorzata Balcer

 

 

Oxy - Usługi Edukacyjne. Jak przygotować się do matury z chemii?
Kurs maturalny z chemii rozszerzonej

STREFA KURSANTA

Kurs maturalny z chemii rozszerzonej